Barvy na bavlnu a vlnu

 

Barvení bavlny

Bavlněnou látku barvíme v barvící lázni za varu nebo tzv. za studena tj. za snížené teploty při 40-60°C.
Barvu na bavlnu nejprve dobře rozpustíme spolu s přídavkem soli v horké vodě a pak tuto vlijeme do barvicí lázně.(Rozpuštěnou barvu můžeme předem ještě zcedit např. přes staré silonky, abychom měli jistotu, že se do lázně nedostanou nežádoucí hrudky, které se mohou v barvě vyskytnout a mohly by při barvení dělat neplechu).
Barvu dávkujeme v závislosti na hmotnosti barvené látky cca 10% z její hmotnosti (tzn. na 1kg látky 100g barvy). Pro sytější odstín můžeme dávku barvy zdvojnásobit, což je výhodné zvláště u barvení za studena pro dosažení požadovaného odstínu.
Vody v lázni by mělo být tolik, aby v ní barvená látka volně plavala.
(Barvit lze i v automatické pračce).
Obecně platí: čím vyšší teplotu lázně můžeme použít, tím lépe barvivo pronikne do vlákna barvené látky a odstín bude tudíž brilantnější-sytější.
Při barvení je důležité lázeň s barveným materiálem často míchat, aby se barva dostala úplně všude tzn. i do ohybů barvené látky. Po obarvení látku vymácháme v čisté vodě a popř. zafixujeme ve fixační lázni.
Nebarvíme-li zcela bílou látku nebo chceme-li již barevnou látku přebarvit, musíme počítat s tím, že výsledný odstín bude kombinací barvy původní a barvy nové. Proto pro přebarvení látky volíme radši stejný, či tmavší odstín.
Barvou na bavlnu lze barvit i viskózu a pedig a samozřejmě s ní lze i batikovat. Při barvení nové látky je dobré tuto předem vyprat (použijte běžný prací prostředek bez ochrany vlákna) aby se odstranila případná konzervační apretura.Po vymáchání necháme látku uschnout a následně barvíme.

Barva na bavlnu
Barva na bavlnu je určena pro barvení a batikování bavlněných tkanin.

Barva na vlnu 
je určena pro barvení a batikování vlněných tkanin a polyamidů

Kresba-textil
je akrylátová barva určená pro malování na textilní tkaniny

Fixace 
barev na bavlnu a vlnu slouží k zafixování barev na textilních tkaninách

Ceníky ke stažení

BBv ceník 2022.doc (27kb)

BVv ceník 2022.doc (25kb)

fixace ceník 2023.doc (44kb)

Kresba 50g ceník 2022.doc (33kb)

Kresba na textil 1 kg ceník 2022.doc (31kb)

Kontaktní informace

CHEDS
Rovné 28
Krabčice
411 87
Česká republika
IČ:
DIČ
Výdejní hodiny: Po - Čt : 10-16hod , pá: zavřeno